Sähköinen asiointi

Ylä-Savossa metsäkone raivaa lumikuormapuita vielä tänään perjantaina. Työt aiheuttavat 2-4 tunnin sähkökatkon

Julkaistu 3.2.2021

Lumikuormatilanteen takia raivaamme edelleen metsäkoneen avulla ongelmapuita johtoalueiden reunoilta Ylä-Savossa Peltosalmen ja Kotikylän alueilla. Töiden sähköturvallisen toteutuksen takia joudumme katkaisemaan sähköt 2-4 tunnin ajaksi seuraavilta johtoväleiltä.

Eilen torstaina raivattiin väliä Peltosalmi-Porosuo ja tämän työn takia sähköt olivat poikki myös väleiltä Peltosalmi-Itikka, Porosuo-Metsäpirtti- Rajala- Vattumäki.

Alustavasti töiden piti edetä niin, että torstaina iltapäivällä olisi myös työskennelty jo Kotikylän länsipuolella, mutta tämän osan raivaus siirtyi perjantaille ja työt alkavat nyt aamulla kello 8.00. Tänään raivataan väli Katajasuo-Amerikka. Työkohteen takia sähköt joudutaan lisäksi katkaisemaan väleiltä Pääkkölä- Palopuro-Hyrkäs-Katajasuo-Metsäpelto-Kallioharju ja Katajasuo-Heinälampi.

Pahoittelut työaikaisen sähkökatkon aiheuttamasta haitasta.

(Uutinen päivitetty 5.2.2021 klo 8.00)

Mitä uutta?

Sähkövarastot ja akut yleistyvät – Mitä kuluttajan on hyvä tietää?

Sähkövarastot ja akut tarjoavat uusia mahdollisuuksia energian varastointiin ja reservimarkkinoille osallistumiseen, mutta ne asettavat myös useita pohdittavia kysymyksiä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Blogi, Sähkö,
6.5.2025

Meillä on paikka HR Business Partnerille

Haemme HR Business Partneria tukemaan työntekijäkokemuksen kehittämistä liiketoimintalähtöisesti.
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
5.5.2025

Savon Voima lopettaa turpeen käytön energiantuotannossa Iisalmessa ja Pieksämäellä 

Turpeen käyttö loppuu Iisalmen ja Pieksämäen kaukolämmön ja sähköntuotannossa tänä keväänä, yli vuoden suunniteltua aikaisemmin. Turpeesta luopumisen myötä Savon Voiman oman sähköntuotannon polttoaineet ovat uusiutuvia ja koko konsernin päästöt tippuvat merkittävästi. 
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Sähkö, Ympäristö,
30.4.2025

Asiakaspalvelun aukioloajat vapun aikaan

Vappuaattona 30.4. puhelinpalvelu sulkeutuu kello 16. Asiakaspalvelun puhelinpalvelu on suljettuna vappupäivänä 1.5.2025.
Lue lisää

Ajankohtaista, Asiakaspalvelu,
28.4.2025

Haemme käyttöpäällikköä Savon Voima Verkolle

Puhdas siirtymä vaatii yhä enemmän dynaamisuutta sähköverkoilta ja tässä roolissa pääset mukaan varmistamaan sähköverkkomme toimivuutta ja joustavuutta – edistämään kestävää kehitystä kanssamme!
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
25.4.2025

Savon Voiman kaukolämpö 50 vuotta: kestävän kehityksen rakentamista – merkittävimpiä tapahtumia vuosien varrelta

Savon Voiman kaukolämpöliiketoiminta on kasvanut ja kulkenut pitkän matkan 50 vuoden aikana, ja sen kehitys on ollut täynnä merkittäviä tapahtumia ja investointeja, jotka ovat edistäneet kestävää kehitystä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
23.4.2025