Savon Voima jatkaa helikopteritarkastuksia ja käytössä on nyt myös paalukopteri lumien pudottamiseen

Julkaistu 13.1.2021

Tiistain tuulet eivät jaksaneet puhdistaa puihin ja sähkölinjoihin tarttunutta lunta, minkä vuoksi Savon Voima jatkaa sähkölinjojen helikopteritarkastuksia.

Tänään keskiviikkona lennämme kolmella kopterilla, joista yksi jatkaa tarkastuksia Karttula–Itä-Karttula-välisellä alueella edeten sieltä Suonenjoen itä- ja eteläpuolisille alueille. Seuraavaksi on vuorossa Jäppilä–Varkaus-väli, Varkauden ympäristö ja sieltä edetään Joroisiin. Mikäli valoisaa aikaa riittää, siirtyy kopteri tämän jälkeen vielä Leppävirta–Haapamäki-välille.

Toinen kopteri aloittaa aamupäivän aikana tarkistukset Kuopion pohjoispuolisilla alueilla järjestyksessä Sonkajärvi, Varpaisjärvi ja Rautavaara.

Lisäksi otamme tänään käyttöön ns. paalukopterin, jossa kopterista riippuvan paalun avulla karistellaan lumia johtimista ja puiden latvoista. Se operoi tänään Varkauden ja Kangaslammin alueilla.

Lentotarkastuksissa löydetyt ongelmapaikat käydään puhdistamassa maasta käsin ja työturvallisuuden takia tässä yhteydessä joudutaan usein katkaisemaan sähköt kyseiseltä osuudelta. Tämän takia tarkistusalueilla voi tänään esiintyä lyhyitä sähkökatkoja.

Lennot suoritetaan matalilla lentokorkeuksilla, joten arat kotieläimet on hyvä siirtää sisätiloihin kyseisillä alueilla. Mikäli tämä ei ole mahdollista, pyydämme teitä ottamaan yhteyttä vikapalvelunumeroomme 0800 307 400.

Mitä uutta?

Juha Räsänen Savon Voiman uudeksi toimitusjohtajaksi joulukuun alusta alkaen

Savon Voima Oyj:n hallitus on nimittänyt yhtiön toimitusjohtajaksi DI Juha Räsäsen 1.12.2023 alkaen. Juha Räsänen on toiminut vuodesta 2019 alkaen Savon Voiman energiantuotannon ja kaukolämmön liiketoimintajohtajana.
Lue lisää

Ajankohtaista,
30.11.2023

Savon Voima Oyj lisää varavoimaa Joensuussa

Savon Voima Oyj on investoinut Joensuun alueen lämmöntuotantoon uuden sähkön varavoimakoneen vuoden 2023 aikana.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
27.11.2023

Joensuun voimalaitoksen alueella muurattiin biohiilitehtaan peruskivi

Joensuun Iiksenvaaralle on rakentumassa moderni energiayhteisö, johon kuuluvat muun muassa Savon Voiman CHP-voimalaitos ja rakenteilla oleva Taalerin omistama Joensuu Biocoalin Euroopan suurin teollisen mittaluokan torrefioidun biomassan tuotantolaitos. Torstaina 23.11.2023 juhlistettiin projektin etenemistä peruskiven muurauksella.
Lue lisää

Ajankohtaista, Ympäristö,
24.11.2023

Kaukolämmön jakelukeskeytys Iisalmessa

Keskiviikkona 22.11. on Iisalmessa kaukolämpövaurionkorjauksesta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa.
Lue lisää

Häiriöt,
22.11.2023

Sähkönmyyntiyhtiö Väre kasvaa – 80 000 asiakasta siirtymässä Väreelle

Kymenlaakson Sähkön sähkönmyynnin asiakkaat siirtyvät energiapalveluyhtiö Väre Oy:n asiakkaiksi 1.1.2024 alkaen.
Lue lisää

Ajankohtaista,
21.11.2023

Äkillinen kaukolämmön jakelukeskeytys Iisalmessa

Vuotokorjauksen yhteydessä vaurioituneen kaukolämpöputken vuoksi joudumme keskeyttämään kaukolämmön jakelun Iisalmessa maanantaina 20.11.2023. Putken korjaus on aloitettu välittömästi ja arvion mukaan lämmönjakelu saadaan normalisoitua alkuiltaan mennessä.
Lue lisää

Häiriöt,
20.11.2023