Savon Voima Joensuu siirtyy osaksi Savon Voimaa

Julkaistu 29.12.2022

Savon Voima Joensuu sulautuu vuoden lopussa osaksi emoyhtiötään Savon Voimaa. Sulautumisella ei ole vaikutuksia henkilöstömäärään tai asiakas- ja yhteistyösuhteisiin. Sulautumisella halutaan keventää hallinnollista työtä ja saada liiketoiminnallisia säästöjä.

Savon Voima Joensuu Oy sulautuu 31.12.2022 kokonaisuudessaan osaksi emoyhtiötään Savon Voima Oyj:tä. Sulautumisella tavoitellaan konsernirakenteen uudelleen organisointia, tarpeettoman hallinnon vähentämisestä ja toimintojen tehostamista ja liiketaloudellisia kustannussäästöjä.

Sulautuminen ei vaikuta asiakas- tai yhteistyösuhteisiin, ja Savon Voima Joensuun sopimusvastuut oikeuksineen ja velvollisuuksineen siirtyvät sellaisenaan Savon Voima Oyj:lle. Joensuun työntekijät siirtyvät osaksi Savon Voiman henkilöstöä.

Savon Voima osti tammikuussa 2020 Fortumilta Joensuun kaukolämpötoiminnan, johon kuuluu Joensuun sähkön- ja lämmöntuotannon CHP-voimalaitos sekä kaukolämpöverkko. Kaupan jälkeen Joensuun toimintaa jatkettiin Savon Voima Joensuun konserniyhtiön alla, mikä nyt fuusioidaan osaksi emoyhtiötä.

Savon Voima on investoinut ja kehittänyt Joensuun toimintaa viime vuosina voimakkaasti. Viimeisimpänä Joensuun voimalaitokselle on tehty biokonversio, jossa laitteistoa on uusittu biopolttoon sopivaksi. Lisäksi voimalaitosalueelle on rakentumassa moderni energiayhteisö, johon kuuluvat muun muassa rakenteilla oleva biohiilitehdas sekä suunnitteluvaiheessa oleva P2X Solutionin vihreän vedyn laitos. Nyt tehtävä sulautuminen helpottaa entisestään tulevia investointeja ja voimalaitoksen toiminnan kehittämistä.

Lisätietoja:
Juha Räsänen
Savon Voima, sähköntuotanto ja kaukolämmön liiketoimintajohtaja
JuhaP.Rasanen@savonvoima.fi

Mitä uutta?

Kaukon päivä tulee jälleen – tervetuloa polskimaan ilmaiseksi!

Kutsumme kaiken ikäiset uintimaisterit polskimaan maksutta seitsemään alueemme uimahalliin maanantaina 3.3.2025.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
10.2.2025

Varkauden alueella sähkökatko – sähköt palautettu varavirralla

Varkaudessa Taulunmäen, Kuoppakankaan, Päiviönsaaren, Kommilan ja Luttilan alueilla oli 7.2. noin klo 14 aikoihin noin 15 minuutin sähkökatko. Katkon syynä oli Huruslahden sähköaseman syötönkatkaisijan vikaantuminen. Sähköt saatiin palautettua varavirralla ja vianselvitys on käynnissä. Pahoittelut katkon aiheuttamasta mahdollisesta häiriöstä.
Lue lisää

Häiriöt,
7.2.2025

Savon Voima mukaan uuteen aurinkovoimayhtiöön – yritys aikoo rakentaa Suomeen kymmeniä uusia aurinkopuistoja 

Neljän suomalaisen energiayhtiön perustama uusi aurinkovoimayhtiö Suomen Aurinkovoima Oy on aloittanut toimintansa. Yhtiö vastaa Suomen kasvavaan uusiutuvan energian tarpeeseen rakentamalla merkittävästi lisää aurinkovoimaa vuoteen 2030 mennessä.
Lue lisää

Ajankohtaista,
5.2.2025

SiiPe liikuttaa nuoria

Savon Voiman ja SiiPen yhteistyön myötä SiiPe on toteuttanut mm. pesiskouluja ja tarjonnut savolaisille nuorille lukuisia mahdollisuuksia tutustua pesäpallon saloihin. Savon Voima on Siilinjärveläisen pesäpalloseura SiiPe yksi pääyhteistyökumppaneista kausina 2024 ja 2025. 
Lue lisää

Ajankohtaista, Kumppanuus,
5.2.2025

Savon Voima Verkko on ottanut käyttöön asiakasviestit huoltoraivauksista

Savon Voima Verkko on ottanut käyttöön automaattiset asiakasviestit, jotka tiedottavat asiakkaitamme heidän alueellaan tehtävistä sähköverkon huoltoraivauksista. Tieto alueella suoritettavasta raivauksesta lähetetään asiakkaille sähköpostilla sekä tekstiviestillä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Ympäristö,
3.2.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Joensuussa

Perjantaina 31.1.2025 kello 08.00–12.00 on kaukolämpöverkoston korjaustöistä johtuva jakelukeskeytys kaukolämmön toimituksessa Joensuussa Eteläkadun, Länsikadun, Louhelankadun, Merimiehenkadun ja Sepänkadun alueilla.
Lue lisää

Häiriöt,
31.1.2025