Sähköinen asiointi

Eilisten ukkostuhojen korjaustyöt jatkuvat

Julkaistu 24.6.2021

Sähkövikojen korjaustyöt ovat jatkuneet läpi yön ja tällä hetkellä (klo 14) noin 2200 asiakasta on vielä ilman sähköä. Kaikki keskijänniteverkon vikapaikat alkavat olla tiedossamme ja jokaiselle kohteelle on myös korjausresursseja käytettävissä. Osa vioista on haasteellisia ja niiden korjaukseen tarvitaan kaivinkoneapua. Varsinkin näissä kohteissa vaurioiden korjaukset voivat kestää huomiseen perjantaihin saakka. Pienjänniteverkon viankorjaus on myös käynnissä, mutta valtaosa resursseista on vielä keskijännitevikojen kimpussa.

Helikopteri on avustanut päivän mittaan pahimpien tuhoalueiden vikojen kartoituksessa ja se on nopeuttanut viankorjausta. Pahimmat jäljellä olevat vika-alueet sijaitsevat Sumiaisissa, Pieksämäellä, Kangaslammella, Leppävirralla sekä Vehmersalmella.

Tarkista tilanne ensin sähkökatkokartalta

Sähkökatkokartta näyttää keskijänniteverkon vikatiedot, jonka kautta voit ilmoittaa myös sähköviasta. Tee vikailmoitus vain, jos sinulla on tarkempaa tietoa vikapaikasta. Esimerkiksi jos havaitset sähkölinjalle kaatuneen puun, kannattaa siitä ilmoittaa välittömästi. Myös maksuton sähkövikapalvelu päivystää ympäri vuorokauden, p. 0800 307 400. Vikailmoituksen voit tehdä myös Väppi-sovelluksella. Huomioithan, että puita ei saa missään tapauksessa poistaa sähkölinjoilta omatoimisesti, eikä mahdollisiin maassa oleviin johtoihin koskea sähköiskun vaaran takia.

Mikäli sähköjen palauduttua kiinteistön sähköverkko käyttäytyy oudosti, esimerkiksi valot palavat aaltoilevasti normaalia kirkkaammin tai himmeämmin, saattaa syynä olla sähköverkon nollajohtimen katkeaminen. Tästä voi seurata laitevaurioita, tulipalo tai pahimmillaan sähköiskun vaara. Näissä tilanteissa katkaise heti sähkö pääkytkimestä ja ota yhteyttä sähkövikapalveluun, p. 0800 307 400.

Mitä uutta?

Kesäinen matalapaine voimistaa tuulia – sähkökatkot mahdollisia lauantaina

Ilmatieteen laitoksen sääennusteen mukaan kesäinen matalapaine voimistaa etelän ja lounaan välisiä tuulia lauantaina.
Lue lisää

Häiriöt,
6.6.2025

Häiriöitä sähkönjakelussa Pieksämäen alueella

Savon Voima Verkko selvittää parhaillaan Pieksämäen alueella havaittuja sähkönjakelun häiriöitä.
Lue lisää

Häiriöt,
5.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Siilinjärvellä

Perjantaina 6.6.2025 kello 5.00–13.00 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa Siilinjärvellä.
Lue lisää

Häiriöt,
5.6.2025

Joensuun kaukolämpöjärjestelmää ohjataan jatkossa älykkäästi optimoiden – tavoite entistäkin kustannus- ja energiatehokkaampi energiajärjestelmä

Savon Voima on ottanut käyttöön uudenlaisen ennustepohjaisen optimointimallin Joensuun kaukolämmön tuotannossa osana Iiksenvaaran CHP-laitoksen monimuotoista energiajärjestelmää.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
5.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Pielavedellä

Torstaina 5.6.2025 kello 9–15 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa Pielavedellä.
Lue lisää

Häiriöt,
4.6.2025

Valokuidun kaivuutyöt aiheuttivat sähkökatkon Leppävirralla

Tiistaina 3.6.2025 klo 17.13–18.07 Leppävirralla sattui sähkökatko, joka johtui paikallisista valokuidun asennukseen liittyvistä kaivuutöistä.
Lue lisää

Häiriöt,
4.6.2025