Lauantaille luvassa myrskypuuskia – sähkökatkot mahdollisia

Viikonlopulle 11.10.–12.10.2025 on Ilmatieteen laitoksen mukaan ennustettavissa voimakkaita myrskypuuskia. Ennusteen mukaan matalapaine kulkee lauantaina Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun yli itään kohti Savon Voima Verkon jakelualuetta, ja matalapaineen yhteydessä lännen ja luoteen välinen tuuli voimistuu. Tuuli on voimakkaimmillaan maan etelä- ja länsiosissa keskipäivällä, jolloin puuskien voimakkuus on ylimmillään jopa 20 m/s. Suurelta osin maksimipuuskat ovat vaara-alueella kuitenkin 15–18 m/s.
Lauantaina iltapäivällä matalapaineen ennustetaan väistyvän kohti maan itäosaa ja samalla puuskien ennakoidaan hieman laantuvan. Tuulisen sään odotetaan jatkuvan vielä sunnuntaina, jolloin pohjoistuuli on edelleen varsin voimakasta. Sulan maan aikaan ja puiden ollessa vielä osin lehdessä on tuulivahinkoja ja sähkökatkoja odotettavissa varsin yleisesti vaara-alueella.
Seuraamme säätilanteen kehittymistä ja olemme varanneet lisäresursseja viankorjaukseen ja asiakaspalveluun viikonlopun ajaksi. Pyydämme asiakkaitamme varautumaan mahdollisiin sähkönjakelun katkoihin.
Lue lisää: Näin varaudut sähkökatkoon ja toimit häiriötilanteessa
Huom!
Jos havaitset sähkölinjalle kallistumassa olevan tai kaatuneen puun, ilmoitathan siitä vuorokauden ympäri päivystävään vikapalvelunumeroomme 0800 307 400. Voit tehdä häiriöilmoituksen myös keskeytystilanne-karttapalvelun tai Väppi-mobiilisovelluksen avulla.
Johdoilla roikkuviin puihin ei saa koskea eikä niitä saa ryhtyä itse raivaamaan. Sekä raivaus- että korjaustyöt ovat turvallisuussyistä ehdottomasti ammattilaisten työtä. Mikäli sähköjen palauduttua kiinteistön sähköverkko käyttäytyy oudosti, esimerkiksi valot palavat normaalia kirkkaammin tai himmeämmin, saattaa syynä olla sähköverkon nollajohtimen katkeaminen. Tästä voi seurata laitevaurioita, tulipalo ja pahimmillaan sähköiskun vaara. Näissä tilanteissa pitää heti katkaista sähkö pääkytkimestä ja ottaa yhteys vikapalveluun.