Sähköinen asiointi

Neljä energiayhtiötä yhteiskehittävät lämmön kulutusjoustoa ‒ tavoitteina asiakkaiden parempi palveleminen ja energiatehokkuus

Julkaistu 27.1.2021

Energiapalveluyhtiö Väreen perustajat Savon Voima Oyj, Kuopion Energia Oy, Alva-yhtiöt ja Lappeenrannan Energia Oy tekevät yhteistyötä myös lämpöpalveluiden kehittämisessä ja lanseeraavat yhteiskehittämisen tuloksena syntyneen lämmön kulutusjoustopalvelun.

Palvelu mahdollistaa kulutusjoustojen ohella kiinteistön lämmitysjärjestelmän etävalvonnan ja -ohjauksen, asiakkaalle näkymän huoneistojen lämpötiloihin ja energiankulutukseen, olosuhteiden optimoinnin asiakkaan määrittämien raja-arvojen mukaisesti sekä hälytykset poikkeamista. Palvelun teknisessä toteutuksessa kumppanina toimii Ouman. Kukin yhtiö tuotteistaa ja markkinoi palvelua omalla liiketoiminta-alueellaan asunto-osakeyhtiöille ja muihin suuriin kiinteistöihin.

– Energian säästäminen ja energiatehokkuuden parantaminen ovat kullekin yhtiölle ja asiakkaillemme yhteinen kiinnostuksen kohde. Yhdistämällä voimamme ja osaamisemme uusien palveluiden kehittämisessä pystymme paitsi hyödyntämään yhteiskehittämisen synergiaedut myös tarjoamaan parempaa palvelua valtakunnallisesti toimiville yritysasiakkaillemme, toteaa Savon Voiman liiketoimintajohtaja Juha Räsänen.

Kaukolämmön kulutusjouston tarkoituksena on leikata lämmön kulutuksen tehopiikkejä asiakkaan lämpölaitteiston etäohjauksen avulla ja tuoda siten säästöjä sekä asiakkaalle että energiantuotantoon. Asiakkaalle kulutusjousto näyttäytyy optimoidun energiankäytön myötä pienempänä lämpölaskuna ja energiayhtiö pystyy minimoimaan fossiilisten polttoaineiden käyttöään ja tasaamaan lämmön tuotannon ajoa. Tämä tapahtuu kulutusta jaksottamalla ja lämpöä varastoimalla.

Kulutusjoustossa säästöjä saadaan aikaan asumismukavuudesta tinkimättä. Tasaiset sisälämpötila- ja sisäilmaolosuhteet varmistetaan huoneistoihin asennettavilla lämpötila- ja kosteusantureilla. Näin vältytään ylilämmittämiseltä ja hälytysten avulla huomataan myös nopeasti poikkeamat olosuhteissa ja häiriöt lämpölaitteiden toiminnassa.

Tavoitteena on, että lämmönkulutus siirretään koko kaukolämpöjärjestelmän kannalta optimaalisempaan ajankohtaan. Kun kulutushuippuja leikataan kalliin huipputuotannon minimoimiseksi, parantaa tämä myös energiantuotannon taloudellisuutta. Hyötyjinä ovat asiakkaan lisäksi niin ympäristö kuin lämmön tuottajakin.

Lisätietoa:

Juha Räsänen
Liiketoimintajohtaja
P. 040 746 1220
juhap.rasanen(at)savonvoima.fi

Mitä uutta?

Savon Voima kannustaa siirtymään e-laskuun – käynnistämme kevään 2025 aikana tekstiviestien lähetyksen

Käynnistämme tekstiviestilähetykset, joiden tavoitteena on helpottaa e-laskuun siirtymistä. Tämä on osa strategiaamme vähentää ympäristöä kuormittavaa paperipostia ja lisätä sähköisten palvelujen käyttöä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Asiakaspalvelu,
9.5.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Joensuussa

Maanantaina 12.5.2025 kello 08.00–15.00 on kaukolämpöverkoston saneeraustöistä johtuva jakelukeskeytys kaukolämmön toimituksessa Joensuun Salpakadun ja Helatien alueella. Keskeytyksen piiriin kuuluviin kiinteistöihin on jaettu keskeytystiedotteet. Pahoittelemme häiriötä.
Lue lisää

Häiriöt,
9.5.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytyksiä Siilinjärvellä

Maanantaina 12.5.2025 kello 05.30–13.00 on huollosta johtuva kaukolämmön jakelukeskeytys Siilinjärven Toritien alueella. Toinen keskeytys koskee kiinteistöjä Kasurilantien, Asematien, Kuiluntien, Sorakujan, Kotipolun sekä Torien alueilla kello 05.30–08.00.
Lue lisää

Häiriöt,
8.5.2025

Sähkövarastot ja akut yleistyvät – Mitä kuluttajan on hyvä tietää?

Sähkövarastot ja akut tarjoavat uusia mahdollisuuksia energian varastointiin ja reservimarkkinoille osallistumiseen, mutta ne asettavat myös useita pohdittavia kysymyksiä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Blogi, Sähkö,
6.5.2025

Meillä on paikka HR Business Partnerille

Haemme HR Business Partneria tukemaan työntekijäkokemuksen kehittämistä liiketoimintalähtöisesti.
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
5.5.2025

Savon Voima lopettaa turpeen käytön energiantuotannossa Iisalmessa ja Pieksämäellä 

Turpeen käyttö loppuu Iisalmen ja Pieksämäen kaukolämmön ja sähköntuotannossa tänä keväänä, yli vuoden suunniteltua aikaisemmin. Turpeesta luopumisen myötä Savon Voiman oman sähköntuotannon polttoaineet ovat uusiutuvia ja koko konsernin päästöt tippuvat merkittävästi. 
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Sähkö, Ympäristö,
30.4.2025