Sähköinen asiointi

Päästötön sähköntuotanto kasvaa

Julkaistu 27.4.2022

Savon Voiman sähkönmyynnin siirryttyä Väreelle vuoden 2019 alusta, meidät on tunnettu erityisesti sähköverkko- ja kaukolämpöyhtiönä. Yhtiön kolmas kivijalka, sähköntuotanto on jäänyt hieman etäämmälle asiakkaidemme tietoisuudessa, ja siihen on olemassa selkeä syynsä.

Voimalaitoksissa tuottamaamme sähköä emme myy suoraan asiakkaille, vaan se ohjautuu sähköpörssin kautta sähkönmyyjille ja sitä kautta lopulta asiakkaiden käyttöön.

Savon Voiman sähköntuotannon juuret  ovat jo 50-luvulla. Tuolloin valmistuneet  ensimmäiset vesivoimalaitokset, Salahmi (1953) ja Atro (1957), ovat edelleen osa Savon Voiman sähköntuotantoa. Tosin lähes kaikki 11 vesivoimalaitosta ovat jo matkan varrella saaneet uudet koneistot ja nykyaikaisen automaation, joiden ansiosta myös hyötysuhteet alkuperäisistä ovat parantuneet huomattavasti. Sähköntuotantomme on kokonaan päästötöntä 2026.

Sähköä tuotamme omilla laitoksilla ja lisäksi tuotanto-osuudet muualla Suomessa sijaitsevista voimalaitoksista ovat osana kapasiteettiamme.

Vesivoiman ohella tuotamme sähköä kaukolämmön ja sähkön yhteistuotantona (CHP) Iisalmessa, Joensuussa sekä Pieksämäellä. Lisäksi tuotanto-osuudet ovat merkittävä kokonaisuus ja niiden osuus tulee kasvamaan tänä vuonna Olkiluodon kolmosyksikön kytkeytyessä sähköverkkoon. Tämän jälkeen on vuorossa nykytiedoilla Suomen suurin tuulipuisto Lestijärvellä, jonka kaikki 69 voimalayksikköä ovat käytössä vuonna 2025.

Jos tätä tuotantomäärää haluaa johonkin verrata, niin vuonna 2025 se on suuruusluokkaa 800 GWh ja se on noin 40 % siitä sähkömäärästä, mikä siirrettiin vuoden 2021 aikana Savon Voiman sähköverkon kautta alueen asiakkaille.

Mitä uutta?

Kaukolämmön jakelukeskeytys Iisalmessa

Maanantaina 26.5.2025 kello 9.00–16.00 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva kaukolämmön jakelukeskeytys Iisalmessa. Keskeytys koskee kiinteistöjä Kivirannantien ja Haukisaarentien alueilla. Keskeytysalueen kiinteistöihin on lähetetty keskeytysviestit. Pahoittelemme häiriötä.
Lue lisää

Häiriöt,
22.5.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Siilinjärvellä

Torstaina 22.5.2025 kello 8–16 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva kaukolämmön jakelukeskeytys Siilinjärvellä.
Lue lisää

Häiriöt,
21.5.2025

Hakkeenpoltto keskeytyy kesäksi Tahkolla – uusi aikakausi alkaa kesälämmityksessä 

Savon Voima ja PeeÄssä ovat toteuttaneet Break Sokos Hotel Tahkon yhteyteen uuden lämpöpumppulaitteiston, jonka ansiosta Tahkovuoren hakelämpölaitos voidaan kesän ajaksi ajaa alas.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
21.5.2025

Paikallinen hankekehitys tuo elinvoimaa alueelle ja hyötyä asiakkaille

Savon Voima on toiminut viime vuosina aktiivisena sähköverkon ja energiaratkaisujen kehittäjänä yhdessä Savon Voiman omistajakuntien kanssa. Aktiivisella yhteistyöllä näemme voitavan lisätä merkittävästi Itä-Suomen vetovoimaa potentiaalisille investointikohteita etsiville yrityksille.
Lue lisää

Blogi,
19.5.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Suonenjoella

Tiistaina 20.5.2025 kello 6.00–18.00 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva kaukolämmön jakelukeskeytys Suonenjoella.
Lue lisää

Häiriöt,
15.5.2025

Sähköverkon lentotarkastukset alkavat – tarkastuksilla kerätään tietoa verkon kunnosta

Savon Voima Verkko suorittaa 21.5.2025 alkaen lentotarkastuksia ilmajohtoverkon kunnonhallintaa varten. Eläinten laidunalueet ja hevostallit pyritään aina mahdollisuuksien mukaan kiertämään.
Lue lisää

Ajankohtaista, Sähkö, Säävarma,
15.5.2025