Sähköinen asiointi

Savon Energiaholding -yhtiön ja Kuopion Energian neuvotteluryhmä esittää kuntaomistajille: Savon Voima ja Kuopion Energia yhteen

Julkaistu 14.8.2019

Savon Voiman ja Kuopion Energian neuvotteluryhmä esittää yhtiöiden yhdistämistä. Savon Voiman omistava Savon Energiaholding ja Kuopion Energian omistava Kuopion kaupunki ovat kuukausia kestäneiden neuvottelujen jälkeen saavuttaneet neuvottelutuloksen. Yhdistyminen kokoaisi alueellisia voimavaroja ja vahvistaisi yhtiöiden kilpailukykyä. Neuvottelutulos menee kuntien päättävien toimielimien käsittelyyn syksyn aikana.

Savon Voiman ja Kuopion Energian liittäminen saman konsernin alle toisi merkittäviä synergiaetuja ja kustannussäästöjä, jotka hyödyttäisivät molempien yhtiöiden asiakkaita ja omistajakuntia. Savon Voima -konsernin sataprosenttisesti omistavan Savon Energiaholdingin omistaa 20 toimialueen kuntaa, ja sen suurin yksittäinen omistaja on Kuopion kaupunki 18,7 prosentin omistuksella. Kuopion kaupunki omistaa kokonaisuudessaan Kuopion Energia -konsernin.

Paikallisten voimavarojen yhdistäminen mahdollistaa parempien palveluiden kehittämisen ja tehokkaan ylläpitämisen asiakkaille. Yhdistymisellä ei olisi suoraa vaikutusta sähkön tai kaukolämmön hintaan, mutta yhdistyminen hillitsee tulevia hinnannousupaineita. Yhtiöiden sähkönsiirron ja kaukolämmön hinnoittelussa jatkettaisiin nykyistä verkkokohtaista hinnoittelua verkkoyhtiöiden säilyessä erillisinä.

Perustettava konserni olisi tulevaisuuden työmarkkinoilla vetovoimainen työnantaja, joka lisäisi alueen vetovoimaa. Henkilöstö jatkaa järjestelyssä vanhoina työntekijöinä.

Savoon syntyisi Suomen suurimpiin kuuluva energiakonserni

Omistajien tavoitteena on synnyttää Suomen suurimpiin kuuluva energia-alan toimija, jolla on erillään toimivia yhtiöitä paremmat mahdollisuudet vastata toimialan muutoksiin ja kehittää toiminnan tehokkuutta sekä varautua tuleviin investointeihin. Liikevaihdolla mitattuna uusi energiayhtiö olisi Suomen kolmanneksi suurin kuntaomisteinen energiayhtiö.

Kuntien vahva asema yhtiössä on varmistettu osakassopimuksella, joka estää omistuksen siirtämisen kolmansille tahoille.

– Kuntaomistajien tavoitteena on alusta saakka ollut yrityskoon kasvattaminen yhdistämällä kunnallisia energiayhtiöitä. Siten pystymme kokoamaan voimavaroja yhteen ja vahvistamaan alueen asemaa energiatoimialan muutoksissa, Savon Energiaholdingin hallituksen puheenjohtaja Ossi Martikainen perustelee yhdistymistä.

– Järjestelyllä kokoamme Kuopion kaupungin omistusta. Yhdistämme Savon energiatoimialan entistä vahvemmaksi ja kilpailukykyisemmäksi kokonaisuudeksi, joka parantaa kykyä investoida ja kehittää toimintaa. Se tarjoaa uusia mahdollisuuksia myös henkilöstölle, Kuopion kaupunginjohtaja Jarmo Pirhonen sanoo.

Yhdistyminen edellyttää yksimielisyyttä

Järjestelyssä Savon Energiaholding suuntaisi Kuopion kaupungille osakeannin, jonka kaupunki maksaisi Kuopion Energian osakkeilla. Kuopion omistusosuus Savon Energiaholdingin osakkeista nousisi tällöin 40 prosenttiin ja loput osakkeista jakaantuisivat muille omistajakunnille. Tavoitteena on, että ensi vuoden alussa Savon Energiaholding omistaisi sekä Savon Voima että Kuopion Energia -konsernin kokonaan. Sen jälkeen konsernit yhdistetään. Verkkoyhtiöt Savon Voima Verkko Oy ja Kuopion Sähköverkko Oy jatkavat erillisinä tytäryhtiöinä.

Omistajakunnat tekevät päätöksen yhdistymisestä syksyn aikana. Järjestelyn toteutuminen edellyttää omistajien yksimielisyyttä sekä Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksyntää. Tavoitteena on, että kunnanhallitukset ja valtuustot saisivat asian käsiteltyä syys–lokakuun aikana.

Suunniteltu osakejärjestely perustuu energiatoimialaan erikoistuneen asiantuntijayrityksen arvonmääritykseen, jossa on käytetty useampia arvonmääritystapoja ja skenaarioita. Lisäksi yhdistymisneuvotteluissa on tarkasteltu laaja-alaisesti synergiahyötyjä ja -säästöjä, joiden arvioidaan tuovan omistukseen arvonnousua.

Lisätietoja antavat:

Savon Energiaholding Oy:n hallituksen puheenjohtaja
Ossi Martikainen, p. 040 592 6769

Kuopion kaupunginjohtaja
Jarmo Pirhonen, p. 044 718 2790

Mitä uutta?

Haemme käyttöpäällikköä Savon Voima Verkolle

Puhdas siirtymä vaatii yhä enemmän dynaamisuutta sähköverkoilta ja tässä roolissa pääset mukaan varmistamaan sähköverkkomme toimivuutta ja joustavuutta – edistämään kestävää kehitystä kanssamme!
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
25.4.2025

Savon Voiman kaukolämpö 50 vuotta: kestävän kehityksen rakentamista – merkittävimpiä tapahtumia vuosien varrelta

Savon Voiman kaukolämpöliiketoiminta on kasvanut ja kulkenut pitkän matkan 50 vuoden aikana, ja sen kehitys on ollut täynnä merkittäviä tapahtumia ja investointeja, jotka ovat edistäneet kestävää kehitystä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
23.4.2025

Lintulapuin varustettuja ilmajohtoja korvattiin maakaapelilla Vieremän Valkeiskylällä

Maakaapeloinnin edetessä maisema siistiytyy ja ympäristöstä tulee entistä turvallisempi myös linnuille.
Lue lisää

Ajankohtaista, Säävarma, Ympäristö,
17.4.2025

Fingridin Kuopion Iloharjun sähköaseman muutostyöt voivat heikentää sähkön toimitusvarmuutta Savon Voiman toimialueella kevään ja kesän aikana

Toimitusvarmuus voi heikentyä tilapäisesti Savon Voima Verkon Kuopion etelän sekä pohjoisen puolisilla alueilla kuten, Siilinjärvellä, Suonenjoella, Rautalammella, Tervossa, Konnevedellä, Vesannolla, Keiteleellä, Pielavedellä, Maaningalla ja Jäppilässä.
Lue lisää

Häiriöt,
16.4.2025

Savon Voiman Suonenjoen kaukolämmöntuotannon ennustepohjaisella optimoinnilla merkittävä parannus energiatehokkuuteen 

Toteutimme maaliskuussa Suonenjoen biolämpölaitoksella kaukolämpöverkon lämmöntuotannon ennustepohjaisen optimoinnin, jonka tavoitteena oli parantaa energiatehokkuutta ja vähentää verkkoon syötetyn veden ylimääräistä lämpökuormaa.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
15.4.2025

Savon Voima Oyj:n yhtiökokoustiedote 2025

Savon Voima Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 9.4.2025 Siilinjärvellä. Emoyhtiön ja konsernin tuloslaskelma ja tase edelliseltä tilikaudelta vahvistettiin yhtiökokouksessa.
Lue lisää

Ajankohtaista,
9.4.2025