Savon Voima investoi sähkökattilaan Pieksämäen kaukolämmössä
Savon Voima investoi Pieksämäen kaukolämpöverkkoon modernin 10 MW sähkökattilan. Suomalaisvalmisteisen kattilan toimittaa Haapavedellä sijaitseva CT Industrial Oy. Investoinnilla lisätään kaukolämmön toimitusvarmuutta, vähennetään polttoon perustuvaa tuotantoa ja edistetään yhtiön hiilineutraalisuustavoitteita. Yhtiön investoinnit sähköiseen lämmöntuotantoon parantavat kaukolämmön kilpailukykyä ja auttavat varmistamaan kaukolämmön asiakasystävällistä hintakehitystä.

Savon Voima investoi Pieksämäen kaukolämmöntuotantoon moderniin 10 MW (Megawatin) sähkökattilan. Kattilan toimitus on tilattu suomalaiselta CT Industrial Oy:ltä, ja kattila valmistetaan Suomessa. Käyttöönotto on suunniteltu vuoden 2026 loppuun mennessä, ja investoinnin kokonaisbudjetti on noin 3 miljoonaa euroa.
Sähkökattilan myötä kaukolämpöä voidaan tuottaa Pieksämäellä jatkossa päästöttömästi. Sähköinen lämmöntuotanto sähkökattilalla lisää myös kaukolämmön huoltovarmuutta, tuoden vaihtoehdon polttoon perustuvan tuotannon rinnalle. Sähkökattilainvestointi tukee Savon Voiman strategista hiilineutraalisuustavoitteen toteutumista sekä parantaa kaukolämmön vetovoimaa tuotantoprofiilin optimoinnin tarjoaminen mahdollisuuksien kautta.
Moduulirakenteinen sähkökattila (kuva) investoidaan kokonaistoimituksena, jossa toimittaja vastaa prosessilaitteista ja rakennuksesta. Savon Voima vastaa kattilalaitoksen perustuksista, sähkön toimittamisesta ja kaukolämpöliitynnästä.
Kattilan investointipäätöksen ja kilpailutuksen sekä toimittajavalinnan jälkeen seuraavaksi vuorossa on tekninen suunnittelu ja laitevalmistus, jotka jatkuvat syyskuuhun 2026 asti. Tämän jälkeen vuorossa ovat kattilan asennukset loka- ja marraskuun 2026 aikana. Kattila on tarkoitus ottaa käyttöön joulukuussa 2026.

– Sähkökattila mahdollistaa kustannustehokkaan, päästöttömän kaukolämmöntuotannon, lisää toimitusvarmuutta ja parantaa tuotannon joustavuutta. Se pystyy hyvin kattamaan kesäaikaisen noin 4 MW lämmöntarpeen Pieksämäellä ja auttaa meitä osallistumaan reservimarkkinoille, ja tätä kautta tuemme myös sähköjärjestelmän tasapainotusta, kertoo Savon Voiman projektipäällikkö Jukka Varonen.
Lisätietoja:
Jukka Varonen, projektipäällikkö
jukka.varonen@savonvoima.fi
p. +358 40 553 2712