°Kauko Viileä – jäähdytystä kokonaispalveluna taloyhtiöille ja isommille kiinteistöille

Julkaistu 25.2.2020

Jäähdytyksen tarve Suomessa kasvaa vauhdilla ja ihmisten vaatimukset tasalämpöisistä sisäolosuhteista lisääntyvät. Aurinko paahtaa kesällä asuntojen ja muiden tilojen seiniin sekä ikkunoihin nostaen oleskelulämpötilat tukalan kuumiksi. Kesästä pitäisi pystyä nauttimaan välillä myös sisätiloissa.

Viilentävä ilmalämpöpumppu on oiva apu yksittäisen asunnon tai tilan viilentämiseen helteillä. Ilmalämpöpumppu jäähdyttää sisäilmaa ja lauhduttaa asunnon ylilämmön takaisin ulkoilmaan. Ilmalämpöpumppu vaatii kuitenkin toimiakseen sähköä ja näin joudumme käyttämään ylimääräistä energiaa viileämmän sisäilman saavuttamiseksi. Lisäksi laitekohtaisten säätöjen unohtuessa talviasentoon pahimmillaan jäähdytetään sekä lämmitetään yhtäaikaisesti samoja tiloja.

Isommissa kiinteistöissä kuten kerrostaloissa yksittäiset jäähdytyslaitteet eivät myöskään kokonaisuutena ole järkevästi hallittavissa niiden ylläpidon ja huollon kannalta. Liikekiinteistöissä ja muissa suurissa kiinteistöissä on yleensä keskitetty jäähdytysjärjestelmä. Nämäkin järjestelmät ovat usein toteutettu ilmalämpöpumpun tavoin ulkoilmaan lauhduttavalla yksiköllä.

Voisiko mukavan sisälämpötilan tavoittelu olla muutakin kuin energian tuhlaamista? Kyllä voi. Savon Voima on konseptoinut jäähdytyksen kokonaispalveluksi, jossa taloyhtiön tai kiinteistön omistajan ei tarvitse huolehtia laitteiden ylläpidosta eikä energian hukasta. Savon Voiman °Kauko Viileä -palvelussa kiinteistöön asennetaan keskitetty lämpöpumppujärjestelmä eikä kiinteistöön tarvita ulkoyksikköä, vaan kesän hukkalämpö laitetaan kiertämään kaukolämpöverkkoon.

Kaukolämpöverkossa on aina tilanteita, jolloin joku asiakkaista tarvitsee lämmitystä, ja joku vastaavasti jäähdytystä. Näin auringon tuoma lämpö saadaan kiertämään yhteiseen hyvään ilman energian hukkaamista ja yksittäiset kiinteistöt osallistuvat samalla myös koko taajaman ilmastotalkoisiin.

°Kauko Viileä soveltuu hyvin esimerkiksi kerrostalojen, toimistojen, hotellien ja palvelutalojen viilennykseen. Jotta palvelu voidaan ottaa käyttöön, on kiinteistön sijaittava kaukolämpöverkon alueella. Lisäksi kiinteistössä on myös oltava keskitetty jäähdytysverkosto. Uusissa rakennuksissa tämä voidaan ottaa huomioon rakennusta suunniteltaessa. Vanhoissa kiinteistöissä, joissa jäähdytysverkostoa ei vielä ole, on jäähdytysverkoston rakentaminen järkevin toteuttaa esimerkiksi linjasaneerauksen yhteydessä.

Palvelussa asiakas maksaa kiinteää kuukausimaksua ja voi nauttia kesäisin mukavan viileästä sisäilmasta ilman huolia laitteistoista tai sähkönkulutuksesta. Palvelulla voidaan tuottaa jäähdytystä kiinteistöihin, joissa jäähdytystehon tarve on vähintään 30 kilowattia. Laitetilaksi riittää noin 15 neliömetrin huone riippuen tarvittavasta jäähdytystehosta.

Kysy lisää ja tutustu kaukolämmön monipuolisiin palveluihin!

Aku Hiltunen
Tekninen asiakkuuspäällikkö

Email:  aku.hiltunen@savonvoima.fi

Puhelin:  044 723 7157

Mitä uutta?

Iisalmen kaukolämpöverkon toimintaa optimoidaan pian tekoälyn avulla

Savon Voimalla on käynnissä hanke, jossa Savon Voiman Iisalmen voimalaitoksen ja kaukolämpöverkoston toimintaa kehitetään energiatehokkaammaksi dataa ja tekoälyä hyödyntävän ohjelmiston avulla. Hankkeen ohjelmisto on määrä ottaa käyttöön syksyllä 2023.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
23.2.2023

Kaukon päivänä polskitaan ilmaiseksi!

Kutsumme jälleen muutaman vuoden tauon jälkeen kaiken ikäiset uintimaisterit polskimaan maksutta kuuteen alueemme uimahalliin Kaukon päivän merkeissä perjantaina 3.3. Lämpimästi tervetuloa!
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
22.2.2023

Savon Voiman Joensuun voimalaitokselle tukea lämpöpumppu- ja kaukolämpöakkuinvestointiin

Työ- ja elinkeinoministeriö on myöntänyt noin 4 miljoonan euron tuen Savon Voiman hankkeeseen, joka mahdollistaa voimalaitoksen ja jokiveden hukkalämpöjen hyödyntämisen Joensuun kaukolämpöverkossa.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Sähkö, Ympäristö,
16.2.2023

Savon Voima ja Keitele Energy yhteistyöhön lämmön toimituksesta Keiteleen kaukolämpöverkkoon

Yhteistyössä Keitele Energyn tuottama lämpö siirretään Savon Voiman Keiteleen kunnan kaukolämpöverkkoon. Tavoitteena on, että yli 97 prosenttia Keiteleen kaukolämpöverkon energiasta toimitettaisiin Keitele Timberin sahalta.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
10.2.2023

Savon Voiman energiavuosi 2022 – Energiakriisin ja vihreiden investointien vuosi

Vuotta 2022 leimasi energiakriisi: Venäjän käynnistämän sodan seurauksena Savon Voima teki päätöksen venäläisen turpeen ja metsäteollisuuden sivutuotteiden hankinnan keskeyttämisestä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Sähkö, Verkossa,
2.2.2023

Savon Voima lisää kaukolämmön toimitusvarmuutta myös mahdollisissa poikkeustilanteissa

Savon Voima laajentaa varaenergiayhteistyötä Höyrystys Oy:n kanssa. Nopeasti siirrettävä varalämpö- ja höyryntuotantokapasiteetti turvaa jatkossa kriittisten kohteiden lämmön ja höyryn saatavuuden häiriö- ja poikkeustilanteissa koko Savon Voiman toiminta-alueella.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
19.1.2023