Sähköinen asiointi

Modernia kaukolämpöä – kiertotalous keskiössä

Julkaistu 13.10.2020

Siilinjärvi on hyvä esimerkki siitä, miten lämmitys voidaan järjestää kiertotalouden ihanteiden mukaisesti. Siilinjärven kaukolämmön tuotannossa ja jakelussa toteutuu muun muassa hukkalämpöjen hyödyntäminen, kaksisuuntainen kaukolämpö, energiatehokkuus sekä ympäristöystävällisyys. Lista on pitkä, mutta ei suotta. 

Siilinjärven taajaman kaukolämpö tuotetaan lähes kokonaan Yaran tehtaan hukkalämmöllä, joka ilman kaukolämpöjärjestelmää jouduttaisiin lauhduttamaan taivaalle tai vesistöön. Kaukolämpöjärjestelmän avulla tehtaalla syntyvä ylimääräinen lämpö siirretään hyödynnettäväksi sitä tarvitseville asiakkaille. Kiinteistökohtaisilla hajautetuilla lämmitysjärjestelmillä ei tällainen hukkalämpöjen hyödyntäminen ja kiertotalous olisi mahdollista. 

Yaralla syntyvä hukkalämpö on oivallista, koska sitä syntyy myös talvella silloin kun lämmöntarve on kovimmillaan. Se ei kuitenkaan riitä talven pakkasten aikaan kattamaan koko kaukolämpöverkon asiakkaiden lämmöntarvetta. Tällöin kaukolämpöä tuotetaan myös Savon Voiman biolämpökeskuksella, joka hyödyntää polttoaineena sahojen sivutuotteena syntyvää puupolttoainetta, kuorta ja purua. Polttoaine on siis toisarvoista sahateollisuuden sivutuotetta, joka on syntynyt korkeamman jalostusarvon tuotannon yhteydessä. 

– Näin loppukin metsästä korjatusta puuraaka-aineesta hyödynnetään kaukolämmön tuotannon yhteydessä. Puupolttoaineen polttamisesta jäljelle jäävä tuhka kiertää taas takaisin metsään lannoitteeksi vauhdittamaan uuden metsän kasvua, kertoo ympäristöasiantuntija Mimma Kuurakka

Hukkalämmön ja biolämpökeskuksen avulla tuotetaan uusiutuvilla energialähteillä 97 prosenttia myydystä Siilinjärven kaukolämmöstä. Aivan kovimmilla pakkasilla ja edellä mainittujen päätuotantomuotojen mahdollisten häiriöiden aikaan tarvitaan vara- ja huippulämpökeskuksia turvaamaan kaukolämpöasiakkaiden lämmönsaanti kaikissa olosuhteissa ja tilanteissa.  

– Tähänkin tuotantoon on Siilinjärvellä valikoitunut öljyä ympäristöystävällisempi nestekaasu. Lämmöntuotannon ympäristövaatimukset korostuvat varsinkin Siilinjärvellä, koska lähes koko taajama sijaitsee pohjavesialueella, Kuurakka jatkaa. 

Nämä asiat kannattaa pitää mielessä pohdittaessa kaupunkien ja taajamien lämmitysratkaisuja pitkälle tulevaisuuteen.  

– Mikään muu lämmitysratkaisu ei mahdollista vastaavia kiertotalousmahdollisuuksia ja lämmön tuotantomuotojen joustavaa kehitystä kuin kaukolämpö. Kaukolämpö kun on vain lämmön siirtotapa, eikä se ole riippuvainen lämmönlähteestä, täsmentää Kuurakka lopuksi.

Lisätietoa:

Mimma Kuurakka
Asiantuntija, ympäristö
mimma.kuurakka(at)savonvoima.fi
P. 044 723 7206

Kari Anttonen
Tuotantopäällikkö
kari.anttonen(at)savonvoima.fi
P. 044 723 7562

Mitä uutta?

Taiteilija Jussi Twoseven maalasi Savon Voima Verkon muuntamon Iisalmessa

Katutaiteilija Jussi Twoseven maalasi uuden muraalin Savon Voima Verkon muuntamoon Iisalmen rautatieaseman lähelle.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kumppanuus, Ympäristö,
16.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Suonenjoella

Maanantaina 16.6.2025 kello 8.00–16.00 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva lämmönjakelun keskeytys Suonenjoella.
Lue lisää

Häiriöt,
11.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Pielavedellä

Keskiviikkona 11.6. kello 8–17 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva lämmönjakelun keskeytys Pielavedellä.
Lue lisää

Häiriöt,
10.6.2025

Kesäinen matalapaine voimistaa tuulia – sähkökatkot mahdollisia lauantaina

Ilmatieteen laitoksen sääennusteen mukaan kesäinen matalapaine voimistaa etelän ja lounaan välisiä tuulia lauantaina.
Lue lisää

Häiriöt,
6.6.2025

Häiriöitä sähkönjakelussa Pieksämäen alueella

Savon Voima Verkko selvittää parhaillaan Pieksämäen alueella havaittuja sähkönjakelun häiriöitä.
Lue lisää

Häiriöt,
5.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Siilinjärvellä

Perjantaina 6.6.2025 kello 5.00–13.00 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa Siilinjärvellä.
Lue lisää

Häiriöt,
5.6.2025