Sähköinen asiointi

Säävarman sähköverkon investointien pääpaino siirtyy taajamista haja-asutusalueille

Julkaistu 2.6.2021

Säävarman sähköverkon investointitahti jatkuu voimakkaana myös vuonna 2021. Kokonaisuudessaan tänä vuonna käytetään rahaa sen rakentamiseen noin 45 miljoonaa euroa. Tästä lähes 90 prosenttia käytetään jakeluverkon investointeihin ja loput suuntautuvat sähköasemien ja 110 kilovoltin alueverkon kohteisiin.

Säävarman sähköverkon rakentaminen alkoi Savon Voima Verkolla vuonna 2013 ja olemme investoineet siihen joka vuosi 40–50 miljoonaa euroa. Taajama-alueiden kaapeloinnit alkavat paria poikkeusta lukuun ottamatta olla valmiit ja nyt verkostotöiden painopiste siirtyy maaseutuverkkoon. Taajamien lähialueilla tulemme vaihtamaan runkojohdot maakaapeleiksi ja kauempana taajamista muutoksia toteutetaan myös ilmajohdoin, jotka siirretään metsistä teiden varsille. Pienjännitejohdot uusimme ikä- ja kuntoperusteisesti.

Maakaapelin rakennusta haja-asutusalueella

Vuoden 2021 suurimmat työkohteet:

Näiden kohteiden lisäksi toteutamme eri puolilla verkkoaluetta runsaasti pienempiä sähköverkon saneerausprojekteja. 

Rakennustyöt aiheuttavat varsinkin kesäaikaan poikkeusjärjestelyjä sähkönjakeluun sekä myös liikennejärjestelyt voivat tilapäisesti muuttua. Toivomme, että suhtaudutte näihin ymmärryksellä, sillä muutoksien jälkeen lopputuloksena on energianjakelun luotettavuuden paraneminen. Myös energiatehokkuus ja ympäristöystävällisyys paranevat korvattaessa vanhaa tekniikkaa uudella.  

Vierimetsänhoito ja johtokatujen raivaukset
varmistavat sähkönjakelua 

Vaikka säävarman sähköverkon yhteydessä paljon puhutaan kaapeloinnista, tulevat ilmajohdot säilymään osana sähköverkostoa myös tulevaisuudessa. Siksi vierimetsien hoitotyöt, reunavyöhykehakkuut ja johtokatujen raivaukset tulevat jatkumaan aikaisempien vuosien tapaan. Vierimetsänhoitoa tehdään tänä vuonna noin 500 kilometrin matkalla ja johtokatuja raivataan yli 3 000 kilometriä. 

Näitä toimenpiteitä tehdään kaikkialla Savon Voima Verkko Oy:n alueella ja tarkemmat luettelot kohteista sekä niiden kartat löydät nettisivuiltamme savonvoima.fi.

Olemme parhaillaan toteuttamassa myös sähköverkon rakennuskohteiden karttakäyttöliittymää ja pian näet myös ne samasta karttapalvelusta.

Mitä uutta?

Kaukolämmön jakelukeskeytys Pielavedellä

Torstaina 5.6.2025 kello 9–15 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa Pielavedellä.
Lue lisää

Häiriöt,
4.6.2025

Valokuidun kaivuutyöt aiheuttivat sähkökatkon Leppävirralla

Tiistaina 3.6.2025 klo 17.13–18.07 Leppävirralla sattui sähkökatko, joka johtui paikallisista valokuidun asennukseen liittyvistä kaivuutöistä. Katko aiheutti vian Savon Voiman keskijänniteverkossa. Vian erottelun ansiosta suurimmalle osalle asiakkaista sähköt saatiin palautettua muutamien minuuttien kuluessa. Kolmen muuntopiirin alueella sähkökatko kesti 53 minuuttia.
Lue lisää

Häiriöt,
4.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Kiuruvedellä

Keskiviikkona 4.6.2025 kello 11.00–17.00 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa Kiuruvedellä. Keskeytys koskee kiinteistöjä Maitokujan ja Kirkkokadun alueilla. Keskeytysalueen kiinteistönomistajille on lähetetty keskeytysviestit. Pahoittelemme häiriötä.
Lue lisää

Häiriöt,
3.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Joensuussa

Tänään tiistaina 3.6.2025 kello 7.30–8.30 on kaukolämmön jakelukeskeytys kaukolämmön toimituksessa Joensuun koulukadun ja Niskakadun alueilla. Keskeytyksen piiriin kuuluviin kiinteistöihin on jaettu keskeytystiedotteet. Pahoittelemme häiriötä.
Lue lisää

Häiriöt,
3.6.2025

Keskeytys kaukolämmön jakelussa Kiuruvedellä

Tiistaina 3.6.2025 kello 8–17 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva keskeytys kaukolämmön jakelussa Kiuruvedellä.
Lue lisää

Häiriöt,
2.6.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Maaningalla

Tiistaina 3.6.2025 kello 9–13 on kaukolämpöverkoston huollosta johtuva kaukolämmön jakelukeskeytys Maaningalla.
Lue lisää

Häiriöt,
2.6.2025