Savon Voima mukana järvitaimenen mätirasiaistutuksissa Kuvansinjoella

Julkaistu 18.4.2023

Savon Voiman 75-vuotisjuhlavuoden lahjoituksen viime vuonna saanut Saimaan Lohikalojen ystävät ry valitsi lahjoitussumman käyttökohteeksi Varkauden ja Joroisten kuntarajalla virtaavan Kuvansinjoen. Siellä aiotaan lähivuosina toteuttaa joessa olevien koskien kunnostuksia, mutta jo ennen tätä poikas- ja mätirasiaistutuksin pyritään käynnistämään kalakantojen elvytys.

Savon Voiman 75-vuotisjuhlavuoden lahjoituksen viime vuonna saanut Saimaan Lohikalojen Ystävät ry. valitsi lahjoitussumman käyttökohteeksi Varkauden ja Joroisten kuntarajalla virtaavan Kuvansinjoen. Siellä on tarkoitus toteuttaa joessa olevien kolmen kosken kalataloudellisia kunnostuksia, joilla pyritään parantamaan kalojen luontaisia lisääntymismahdollisuuksia kyseisellä alueella. Sähkökalastuksen perusteella Kuvansinjoki on hyvin potentiaalinen kohde kunnostushankkeelle, sillä merkkejä niin järvilohen kuin taimenenkin esiintymisestä sieltä on saatu.

Parhaillaan yhdistys ja paikalliset toimijat kilpailuttavat ja valitsevat kohteelle suunnittelijan ja suunnitelman valmistuttua haetaan töiden aloittamiseksi aluehallintovirastosta vesitalouslupaa. Kun lupa- ja rahoitusasiat ovat kunnossa, voidaan kunnostustyöt aloittaa. Arvion mukaan kunnostukset voitaisiin toteuttaa aikahaarukassa vuosina 2024–2026.

Poikasistutuksia alueelle pyritään tekemään koko ajan myös ennen kunnostustöitä, jolloin kalakantojen elvytys saadaan heti käyntiin. Alueelle istutetaan järvilohta, järvitaimenta ja myös harjuksen osalta kohde voisi olla otollinen.

Poikasistutusten lisäksi Saimaan Lohikalojen Ystävät ry. toteutti Kuvansinjokeen maaliskuun lopussa järvitaimenen mätirasiaistutuksia. Niillä pyritään järvitaimenen luonnonlisääntymisen käynnistämiseen luomalla istutuspaikkaan leimautunut taimenkanta, joka aikanaan palaa samalle alueelle lisääntymään omaehtoisesti.

​Mätirasiaistutukset toteutetaan aina kevättalvella, jolloin mäti on kehittynyt silmäpisteasteelle. Istutuksissa käytetään biohajoavia rasioita, jotka hyvin sijoittettuina eivät ajaudu virran vietäväksi ja ne myös ehkäisevät mätijyvien tukehtumista joen pohjasakkaan. Biohajoavia rasioita ei myöskään tarvitse kerätä pois, eikä riskinä ole muovisten rasioiden katoaminen ja jääminen ympäristöön. Näin uudelle taimenkannalle pyritään varmistamaan mahdollisimman hyvä alku niille luontaisessa jokiympäristössä.​

Lisätietoja

Pekka Huupponen
Puheenjohtaja, Saimaan lohikalojen ystävät ry
p. 050 341 2437

Mitä uutta?

Kaukolämmön jakelukeskeytys Pieksämäellä

Pieksämäellä on torstaina 13.3.2025 kaukolämmön toimituksessa jakelukeskeytys. Keskeytys johtuu kaukolämpöverkoston vauriosta, jonka korjaus kestää arviolta klo 9.00–15.00. Keskeytys koskee käyttöpaikkoja Kenttäkadulla, Kalevalankadulla, Tuomelantiellä, Häyrisentiellä, Hiekkapurontiellä, Niittytiellä, Keskuskadulla, Pienolantiellä ja Vanhalla Mikkelintiellä.
Lue lisää

Häiriöt,
13.3.2025

Kaukolämmön jakelukeskeytys Pieksämäellä

Pieksämäellä on keskiviikkona 12.3.2025 kaukolämmön toimituksessa jakelukeskeytys. Keskeytys johtuu kaukolämpöverkoston vauriosta ja korjaus kestää arviolta klo 9.00–16.00. Keskeytys koskee käyttöpaikkoja Horsmakujalla ja Piiskukujalla.
Lue lisää

Häiriöt,
11.3.2025

United Northern Skaters ry opettaa taitoluistelun saloja

Savon Voiman ja United Northern Skaters ry:n (UNS) yhteistyö auttaa tekemään taitoluistelusta entistä saavutettavampaa Pohjois-Savon ja Ylä-Savon alueilla. UNS on taitoluisteluseura, joka toimii suurten kasvukeskusten ulkopuolella tarjoten monipuolisia mahdollisuuksia kaikenikäisille luistelun ystäville.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kumppanuus,
11.3.2025

Savon Voima -konsernin tilinpäätöstiedote 2024 

Päästöjen vähentäminen ja investoinnit jatkuivat, kustannusten nousu heikensi tulosta.
Lue lisää

Ajankohtaista,
3.3.2025

Joensuun Iiksenvaaran kaukolämpöakku valmistui vuodessa

Noin kuuden miljoonan euron investointi on merkittävä niin Joensuun kaukolämpöverkon kuin koko kaukolämpöliiketoiminnankin näkökulmasta. Akku auttaa tasaamaan kulutushuippuja ja poistaa tarpeen öljynpoltolle erityisesti pakkasaamuisin.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Ympäristö,
28.2.2025

Ilmoituksen kaukolämpölaitteiston muutoksesta voi tehdä jatkossa sähköisesti

Olemme ottaneet käyttöön uuden sähköisen lomakkeen, jonka avulla voit ilmoittaa helposti kaikki kaukolämpöverkkoon liitettyihin lämmönjakolaitteittesi muutokset.
Lue lisää

Ajankohtaista, Asiakaspalvelu, Kaukolämpö,
27.2.2025