Sähköinen asiointi

Savon Voiman Joensuun voimalaitoksen uusi kaukolämpöakku on saavuttanut lakikorkeutensa

Julkaistu 11.7.2024

Valmistuva kaukolämpöakku tarjoaa Savon Voiman Joensuun voimalaitokselle mahdollisuuden entistä joustavampaan energian tuotantoon sekä lisää merkittävän keinon lämmöntuotanto- ja ohjausjärjestelmän optimointiin.

Savon Voiman Joensuun Iiksenvaaran CHP-laitoksen uusin investointi, kaukolämpöakku on saavuttanut kesän aikana lakikorkeutensa. Aina 48 metriin yltävä sylinterin muotoinen rakennelma näkyy pitkälle voimalaitosalueen ulkopuolelle. Kaukolämpöakun tarkoituksena on toimia kaukolämmön tuotannossa lämpöakkuna eli kansankielisesti lämminvesivaraajana, jonne voimalaitoksella tullaan tuottamaan lämmitysenergiaa puskurivarastoon. Investointina kaukolämpöakku on ollut noin 6 miljoonaa euroa ja se on saanut Suomen elpymis- ja palautumissuunnitelman mukaista RRF-energiainvestointitukea.

Kaukolämpöakun tilavuus on 15 000 kuutiometriä ja se tarjoaa jopa 700 MWh:n lämpöenergian varastointimahdollisuuden. Käytännössä tämä tarkoittaa Joensuussa kesäkaudella jopa n. 3 päivän kaukolämpöenergian varastointimahdollisuutta. Kaukolämpöakun rakentamisesta on vastannut akkusäiliön osalta Petrox oy, Putkituksesta on vastannut ETH-Group oy ja Joen Talo oy on vastannut muusta rakentamisesta.

Kaukolämpöakku tarjoaa voimalaitokselle mahdollisuuden entistä joustavampaan energian tuotantoon sekä lisää merkittävän keinon lämmöntuotanto- ja ohjausjärjestelmän optimointiin. Akun avulla on mahdollisuus ottaa talteen lämpöä muun muassa sähkökattilalla tuottaen ja näin hyödyntää edulliset sähkön spottihinnat. Tämä auttaa vähentämään puuhakkeen polttamista ja pienentää päästöjä sekä polttoaineen kulutusta sekä auttaa parantamaan lämmön toimitusvarmuutta. Lisäksi akku auttaa tasaamaan laitoksen prosessin toimintaa ja auttaa näin parantamaan myös laitoksen hyötysuhdetta.

Heinäkuun aikana kaukolämpöakun ympärille aloitetaan eristyksen ja ulkoverhouksen asennukset sekä sisäpuolelle tehtävien putkituksien asennukset viimeistellään. Akun täyttäminen vedellä on tarkoitus alkaa elokuun aikana, jonka jälkeen järjestelmää ja akkua tullaan testaamaan syksyn mittaan ennen varsinaista käyttöönottoa.

Lisätietoja:

Veli-Matti Keronen
Käyttöpäällikkö, Savon Voima Oyj
puhelin: +358 44 0882 121
sähköposti: veli-matti.keronen@savonvoima.fi

Mitä uutta?

Haemme käyttöpäällikköä Savon Voima Verkolle

Puhdas siirtymä vaatii yhä enemmän dynaamisuutta sähköverkoilta ja tässä roolissa pääset mukaan varmistamaan sähköverkkomme toimivuutta ja joustavuutta – edistämään kestävää kehitystä kanssamme!
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
25.4.2025

Savon Voiman kaukolämpö 50 vuotta: kestävän kehityksen rakentamista – merkittävimpiä tapahtumia vuosien varrelta

Savon Voiman kaukolämpöliiketoiminta on kasvanut ja kulkenut pitkän matkan 50 vuoden aikana, ja sen kehitys on ollut täynnä merkittäviä tapahtumia ja investointeja, jotka ovat edistäneet kestävää kehitystä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
23.4.2025

Lintulapuin varustettuja ilmajohtoja korvattiin maakaapelilla Vieremän Valkeiskylällä

Maakaapeloinnin edetessä maisema siistiytyy ja ympäristöstä tulee entistä turvallisempi myös linnuille.
Lue lisää

Ajankohtaista, Säävarma, Ympäristö,
17.4.2025

Savon Voiman Suonenjoen kaukolämmöntuotannon ennustepohjaisella optimoinnilla merkittävä parannus energiatehokkuuteen 

Toteutimme maaliskuussa Suonenjoen biolämpölaitoksella kaukolämpöverkon lämmöntuotannon ennustepohjaisen optimoinnin, jonka tavoitteena oli parantaa energiatehokkuutta ja vähentää verkkoon syötetyn veden ylimääräistä lämpökuormaa.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
15.4.2025

Savon Voima Oyj:n yhtiökokoustiedote 2025

Savon Voima Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 9.4.2025 Siilinjärvellä. Emoyhtiön ja konsernin tuloslaskelma ja tase edelliseltä tilikaudelta vahvistettiin yhtiökokouksessa.
Lue lisää

Ajankohtaista,
9.4.2025

Haemme kehityspäällikköä kaukolämpö ja energiantuotanto -liiketoimintaamme

Vastaamme energiamurroksen haasteisiin kehittämällä toimintaamme jatkuvasti. Haemme nyt joukkoomme kehityspäällikköä edistämään matkaamme kohti hiilineutraalia sähkön- ja lämmöntuotantoa sekä kehittämään energiantuotannon ja kaukolämpöjärjestelmien kokonaisoptimointia.
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
8.4.2025