Sähköinen asiointi

Savon Voima on ollut Yrityskylässä alusta alkaen

Yrityskylä on koululaisten oma yhteiskunta, pienoiskaupunki, jossa oppilas työskentelee omassa ammatissaan. Itä-Suomen Yrityskylän energiayhtiönä on toiminut Savon Voima kylän alkumetreistä alkaen.

Yrityskylän oppimisympäristössä vierailleiden oppilaiden määrä on ollut valtava koronavuodesta huolimatta: Lukuvuoden 2020-2021 aikana Yrityskylä Itä-Suomen Alakoulun oppimiskokonaisuus tavoitti 4550 itäsuomalaista 6-luokkalaista. Tästä oppilasmäärästä paikan päällä Yrityskylän oppimisympäristössä vieraili 2562 oppilasta ja Yrityskyläpäivä koulussa -etämateriaali oli käytössä 1988 oppilaalla. Yrityskylä Yläkoulun oppimiskokonaisuuteen osallistui yhteensä 3564 itäsuomalaista 9-luokan oppilasta. Tästä oppilasmäärästä paikan päällä Kuopiossa vieraili 2339 oppilasta ja etäpelitilanne järjestettiin 1225 oppilaalle.

Yrityskylässä opitaan ymmärtämään muun muassa oman roolinsa ja velvollisuudet yhteiskunnassa sekä talouden peruskäsitteitä ja rahan kiertokulkua, vastuullista kuluttajakäyttäytymistä ja työelämän taitoja. Yrityskylän energiayhtiössä tutustutaan energiantuotantoon, jakeluun ja myyntiin sekä puhtaan energian merkitykseen yhteiskunnalle, samalla kun työskennellään samoissa rooleissa, joita energiayhtiössäkin on.

Mitä uutta?

Kalliosuon Sisu ry – liikuttavaa seuratoimintaa koko kylän tarpeisiin

Sonkajärveläinen Kalliosuon Sisu ry tarjoaa edullista ja yhteisöllistä harrastustoimintaa viidessä eri lajissa – vauvasta vaariin. Savon Voima on mukana tukemassa seuran arvokasta työtä lasten ja nuorten liikunnan hyväksi.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kumppanuus,
19.6.2025

Asiakaspalvelun aukioloajat Juhannuksen aikaan

Juhannuksen aikaan puhelinpalvelu sulkeutuu torstaina 19.6. kello 16.00 ja on suljettuna Juhannusaattona 20.6.2025.
Lue lisää

Ajankohtaista, Asiakaspalvelu,
18.6.2025

Taiteilija Jussi Twoseven maalasi Savon Voima Verkon muuntamon Iisalmessa

Katutaiteilija Jussi Twoseven maalasi uuden muraalin Savon Voima Verkon muuntamoon Iisalmen rautatieaseman lähelle.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kumppanuus, Ympäristö,
16.6.2025