Sähköinen asiointi

Savon Voima on ollut Yrityskylässä alusta alkaen

Yrityskylä on koululaisten oma yhteiskunta, pienoiskaupunki, jossa oppilas työskentelee omassa ammatissaan. Itä-Suomen Yrityskylän energiayhtiönä on toiminut Savon Voima kylän alkumetreistä alkaen.

Yrityskylän oppimisympäristössä vierailleiden oppilaiden määrä on ollut valtava koronavuodesta huolimatta: Lukuvuoden 2020-2021 aikana Yrityskylä Itä-Suomen Alakoulun oppimiskokonaisuus tavoitti 4550 itäsuomalaista 6-luokkalaista. Tästä oppilasmäärästä paikan päällä Yrityskylän oppimisympäristössä vieraili 2562 oppilasta ja Yrityskyläpäivä koulussa -etämateriaali oli käytössä 1988 oppilaalla. Yrityskylä Yläkoulun oppimiskokonaisuuteen osallistui yhteensä 3564 itäsuomalaista 9-luokan oppilasta. Tästä oppilasmäärästä paikan päällä Kuopiossa vieraili 2339 oppilasta ja etäpelitilanne järjestettiin 1225 oppilaalle.

Yrityskylässä opitaan ymmärtämään muun muassa oman roolinsa ja velvollisuudet yhteiskunnassa sekä talouden peruskäsitteitä ja rahan kiertokulkua, vastuullista kuluttajakäyttäytymistä ja työelämän taitoja. Yrityskylän energiayhtiössä tutustutaan energiantuotantoon, jakeluun ja myyntiin sekä puhtaan energian merkitykseen yhteiskunnalle, samalla kun työskennellään samoissa rooleissa, joita energiayhtiössäkin on.

Mitä uutta?

Sähkövarastot ja akut yleistyvät – Mitä kuluttajan on hyvä tietää?

Sähkövarastot ja akut tarjoavat uusia mahdollisuuksia energian varastointiin ja reservimarkkinoille osallistumiseen, mutta ne asettavat myös useita pohdittavia kysymyksiä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Blogi, Sähkö,
6.5.2025

Meillä on paikka HR Business Partnerille

Haemme HR Business Partneria tukemaan työntekijäkokemuksen kehittämistä liiketoimintalähtöisesti.
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
5.5.2025

Savon Voima lopettaa turpeen käytön energiantuotannossa Iisalmessa ja Pieksämäellä 

Turpeen käyttö loppuu Iisalmen ja Pieksämäen kaukolämmön ja sähköntuotannossa tänä keväänä, yli vuoden suunniteltua aikaisemmin. Turpeesta luopumisen myötä Savon Voiman oman sähköntuotannon polttoaineet ovat uusiutuvia ja koko konsernin päästöt tippuvat merkittävästi. 
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Sähkö, Ympäristö,
30.4.2025