Sähköinen asiointi

Savon Voima testasi sataprosenttisesti biopolttoainepohjaista lämmön ja sähkön yhteistuotantoa

Julkaistu 24.6.2019

Savon Voiman kaukolämmön ja sähkön yhteistuotanto Iisalmessa ja Pieksämäellä pohjautuu täysin kotimaisiin polttoaineisiin. Turpeen osuus kaukolämmön ja sähkön yhteistuotannosta oli vuonna 2018 noin 60 prosenttia. Savon Voima testasi yhteistuotantoa 100 prosentin biopolttoaineosuudella toukokuussa 2019.

Kokeen tarkoituksena oli selvittää sekä polttoainelogistiikan että polttotekniikan soveltuvuutta biopolttoaineosuuden kasvattamiseen tulevaisuudessa. Savon Voima varautuu näin uudessa hallitusohjelmassa linjattuun turpeen energiakäytön puolittamiseen.

Savon Voiman alun perin turpeen energiahyödyntämiseen hankitut voimalaitokset Iisalmessa ja Pieksämäellä siirtyivät käyttämään testausmielessä 100 prosenttisesti biopolttoaineita toukokuussa 2019 noin kolmen viikon ajaksi. Testi suoritettiin nyt ensimmäisen kerran. Testin aikana todettiin muun muassa biopolttoaineiden toimitusketjujen luotettavuuden merkitys, joka joutuikin koetukselle jo heti kokeen alkupuolella ilmenneiden puupolttoaineiden saatavuushaasteiden vuoksi. Polttoteknisesti koe onnistui odotusten mukaisesti, ja toi esille myös jatkokehitystarpeita.

– Sähkön ja kaukolämmön yhteistuotannon käynnistyessä kesän jälkeen on polttoainepohjana jälleen turpeen ja biopolttoaineiden seos. Tasalaatuinen ja toimitusvarma toimialueelta saatava turve on merkittävässä roolissa myös lähivuosina. Turpeen polton kustannusten mahdollisesti kasvaessa sekä biopolttoaineiden markkinoiden kehittyessä Savon Voimalla on nyt entistä parempi tietotaito siirtyä käyttämään aiempaa suurempia biopolttoaineosuuksia sähkön- ja lämmön yhteistuotannossa, kertoo liiketoimintajohtaja Juha Räsänen.

Savon Voiman 20 kaukolämpöverkostosta osa hyödyntää jo tänä päivänä 100 prosenttisesti biopohjaisia tai hukkalämpöihin perustuvia energialähteitä.

Lisätietoa:

Juha Räsänen
Liiketoimintajohtaja
juhap.rasanen(at)savonvoima.fi
P. 040 746 1220

Mitä uutta?

Savon Voima lopettaa turpeen käytön energiantuotannossa Iisalmessa ja Pieksämäellä 

Turpeen käyttö loppuu Iisalmen ja Pieksämäen kaukolämmön ja sähköntuotannossa tänä keväänä, yli vuoden suunniteltua aikaisemmin. Turpeesta luopumisen myötä Savon Voiman oman sähköntuotannon polttoaineet ovat uusiutuvia ja koko konsernin päästöt tippuvat merkittävästi. 
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö, Sähkö, Ympäristö,
30.4.2025

Asiakaspalvelun aukioloajat vapun aikaan

Vappuaattona 30.4. puhelinpalvelu sulkeutuu kello 16. Asiakaspalvelun puhelinpalvelu on suljettuna vappupäivänä 1.5.2025.
Lue lisää

Ajankohtaista, Asiakaspalvelu,
28.4.2025

Haemme käyttöpäällikköä Savon Voima Verkolle

Puhdas siirtymä vaatii yhä enemmän dynaamisuutta sähköverkoilta ja tässä roolissa pääset mukaan varmistamaan sähköverkkomme toimivuutta ja joustavuutta – edistämään kestävää kehitystä kanssamme!
Lue lisää

Ajankohtaista, Työpaikat,
25.4.2025

Savon Voiman kaukolämpö 50 vuotta: kestävän kehityksen rakentamista – merkittävimpiä tapahtumia vuosien varrelta

Savon Voiman kaukolämpöliiketoiminta on kasvanut ja kulkenut pitkän matkan 50 vuoden aikana, ja sen kehitys on ollut täynnä merkittäviä tapahtumia ja investointeja, jotka ovat edistäneet kestävää kehitystä.
Lue lisää

Ajankohtaista, Kaukolämpö,
23.4.2025

Lintulapuin varustettuja ilmajohtoja korvattiin maakaapelilla Vieremän Valkeiskylällä

Maakaapeloinnin edetessä maisema siistiytyy ja ympäristöstä tulee entistä turvallisempi myös linnuille.
Lue lisää

Ajankohtaista, Säävarma, Ympäristö,
17.4.2025

Fingridin Kuopion Iloharjun sähköaseman muutostyöt voivat heikentää sähkön toimitusvarmuutta Savon Voiman toimialueella kevään ja kesän aikana

Toimitusvarmuus voi heikentyä tilapäisesti Savon Voima Verkon Kuopion etelän sekä pohjoisen puolisilla alueilla kuten, Siilinjärvellä, Suonenjoella, Rautalammella, Tervossa, Konnevedellä, Vesannolla, Keiteleellä, Pielavedellä, Maaningalla ja Jäppilässä.
Lue lisää

Häiriöt,
16.4.2025